• Havířovská teplárenská společnost, a.s.
  • 596 494 116

Začátek topné sezóny se blíží, máte správně nastavené radiátory?

Astronomický podzim je za dveřmi a možná jste už pocítili, že i ve vašem bytě je chladněji. Během několika dní se už pravděpodobně začne topit. Věnujte pár minut na rychlou kontrolu topných těles, aby na vás místo tepla nečekaly studené radiátory.

Zatuhlé tyčinky termostatických ventilů
Zkontrolujte termostatické hlavice, a především termostatický ventil, který se nachází za termostatickou hlavicí. Pokud jste nechali během léta termostatickou hlavici v poloze na minimum, měli jste topení „zavřené“, mohla regulační kuželka ventilu ve stlačené poloze zatuhnout. V tomto případě by radiátor velmi špatně hřál. Hlavici je nutné protočit přes všechny polohy. Začne‐li se už vytápět a radiátor bude sotva vlažný, budete muset termostatickému ventilu pomoci více. Sejměte hlavici ventilu a čímkoliv dostatečně úzkým a plochým zkuste vřeteno stlačovat a pouštět, a tak ho rozpohybovat. Příští rok doporučujeme po konci topné sezóny nechat termostatickou hlavici v otevřené poloze.

Zavzdušněné radiátory
V panelácích se převážně výpust na boku topení nachází pouze na topení v nejvyšším patře budovy a o údržbu topného systému se stará většinou správa domu.

Kdy se teplých radiátorů dočkáme?
Začátek topné sezóny a začátek vytápění bytů není totéž. Po provedených kontrolách jste na začátek topné sezóny dobře připraveni. Začátek topné sezóny stanoví vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb. na 1. září. K tomu, aby teplárny začaly pouštět teplo do vašich radiátorů, ale musí být splněna ještě druhá podmínka, kterou je odpovídající průměr venkovní teploty. Ta musí být dva po sobě následující dny nižší než +13°C a přitom podle předpovědi nelze očekávat následující den výrazné oteplení. Situaci bedlivě sledujeme a pokud dojde ke splnění zákonných podmínek, zahájíme po dohodě s naším primárním dodavatelem Veolia Energie ČR, a.s. dodávky tepla bezodkladně.

Pro všechny případy je pro vás na tel. čísle 596 415 313 k dispozici 24 hodin denně náš profesionální dispečink.