• Havířovská teplárenská společnost, a.s.
  • 596 494 116

Jak ušetřit v zimě za vytápění?

Víte, jak v zimě snížit náklady za vytápění? Velmi často se setkáváme u našich zákazníků s tvrzením, že ačkoli topení často úplně vypínají, nedaří se jim dosáhnout nižší spotřeby energií při vytápění. Je to bohužel poměrně široce rozšířený omyl. Mnohem efektivnější je při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, nikoliv zcela vypnout radiátory. Jestliže necháte byt zcela vychladnout, o to více energie pak spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu. Optimální řešení pak je nastavit regulaci, a nechat řízení vytápění na termoregulačních ventilech, pokud byt neopouštíte na déle než 12 hodin.

Správné větrání je klíčové
S úsporami za topení souvisí i správné větrání, které je důležité pro udržení vhodného klimatu v místnostech. Větrat je vhodné pravidelně, nicméně krátce a intenzivně, postačí dvakrát až třikrát denně po dobu 6-10 minut dle venkovní teploty. Při větrání vypněte topení. Pokud větráte průběžně s okny otevřenými na ventilaci na dlouhou dobu, dojde ke zbytečnému prochladnutí stěn bytu a jejich opětovné zahřátí se vám prodraží. Úspory na vytápění přinese i udržení relativní vlhkosti vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 50 %. Příliš vlhký vzduch se daleko hůře ohřívá, a přináší riziko tvorby plísní. Proto skutečně platí, že pravidelné intenzivní větrání snižuje náklady na vytápění.

Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech

Obývací pokoj
Ložnice
Dětský pokoj
Koupelna
Kuchyň
Chodby

20-22 °C
18-20 °C
20-22 °C
22-24 °C
16-18 °C
17-19 °C

Při zvýšení teploty o 1 °C proti projektované teplotě domu navýšíte spotřebu tepelné energie přibližně o 6 %. Teplotu v místnosti velkou měrou ovlivňuje také provoz elektrických spotřebičů. Například při zvýšení teploty z 20 °C na 21 °C vzroste výkon ledničky o 6 %, což znamená, že si připlatíte také za elektřinu. Chladnička nebo mraznička zvyšují svůj výkon, pokud jsou v bezprostřední blízkosti sporáku nebo topného tělesa.

Zde je pár tipů pro úsporu energie
• Nechte kolem radiátoru dostatek místa. Třeba pohovka poblíž pohltí spoustu tepla.
• Ideální vlhkost vzduchu pro pocit tepla je cca 50 %. Zvýšit ji můžete použitím zvlhčovače, zaléváním květin.
• Větrejte dvakrát denně, nejlépe průvanem. Zavřete přitom termostatické ventily.
• Radiátory by měly být pod okny. Teplo se tam mísí se studeným vzduchem a cirkuluje.
• V noci nebo když jdete pryč, zatahujte závěsy a venkovní žaluzie. Unikne méně tepla okny.
• Utěsněte okna a dveře. I když jsou staré, můžete izolací snížit únik tepla až o polovinu.
• Udržujte radiátory čisté. Prach může zvýšit spotřebu až o deset procent.
• Pokud teplota v místnosti klesne pod 12 °C, bude vytopení trvat dlouho.
• Zavírejte dveře do místností, které jsou méně vytopené.